Baňkování, GUA-SHA

Jistě jste už slyšeli o výborných účincích přikládání baněk. Kromě výrazného uvolnění svalů a blokád mají velký význam na čištění organismu od toxických látek, které se ve ztuhlých svalech usazují. A pokud využije terapeut znalostí tradiční čínské medicíny, je baňková masáž použitelná doslova jako léčebný nástroj.

Princip baňkové masáže je starý více než 5 tisíc let. Vychází z poznatků tradiční čínské medicíny a k dosažení léčebného efektu využívá několika metod zároveň.

Základem "baňkování" je přiložení baňky k pokožce a vytvoření přiměřeného podtlaku. Pokožka je vtažena dovnitř baňky a v místě aplikace dochází vlivem působení podtlaku k výraznému prokrvení. To vede ke zlepšení proudění krve a stimulaci podkožních kapilár, což urychluje látkovou výměnu a pozitivně působí na odstranění toxických látek z těla.

Přikládání baněk však působí nejen na krevní oběh, ale také na podkožní nervová zakončení - toho se využívá ke stimulaci akupunkturních bodů. Ošetření těchto bodů pomocí baněk cíleně odstraňuje bolesti a problémy s pohybovým aparátem. Přikládání baněk tedy působí fyzikálně, metabolicky i reflexně.

Účinky baňkování:

  • odstraňuje bloky a ztuhlé svaly

  • detoxikace organismu

  • příznivě působí na lymfatický systém

  • příznivě ovlivňuje problémy se zažíváním

  • odstraňuje problémy s močovým měchýřem

  • přináší úlevu při astmatu, zánětech průdušek, kašli

  • působí proti otokům a bolestem nohou

  • vpadlé obratle

Kontraindikace:

  • poruchy srážlivosti krve

  • trombóza

  • gangrény

  • otevřené rány

  • horečnaté stavy

  • nádorová onemocnění

  • stav pod vlivem alkoholu a omamných látek

  • těžké stavy vyčerpání

  • některé partie těla v těhotenství

  • ekzémy nebo jiné kožní defekty

Podle tradiční čínské medicíny můžeme baňkami působit také na aktivní body meridiánů a tím směrovat tok vnitřní energie čchi v závislosti na konkrétním problému klienta.

Zmínky o baňkování nepochází pouze z Číny, ale také z Egypta či Řecka. O tomto způsobu léčení se zmiňoval ve svých spisech také Hippokrates, který je používal při léčení vnitřních chorob. U nás se baňkování používalo začalo užívat až ve středověku, písemné zmínky pochází z počátku 16. století.

V praxi se používají převážně skleněné, plastové a silikonové baňky. Já se věnuji práci se silikonovými a plastovými baňkami, jelikož je manipulace s nimi rychlejší a pohodlnější.

Baňkování vždy uzpůsobuji tělesné konstituci klienta a danému problému. Důležité je zde komunikace, není nutné působit přílišnou bolest. Délka masáže závisí hlavně na tom, zda je nutné doplnit nebo upustit energii. Doplnění energie je nutné zejména tam, kde se vyskytují dlouhodobé problémy, tzn. např. dlouhodobě ztuhlá šíje a trapézy (celospolečenský problém) – délka baňkování se pak doporučuje mezi 10 – 20 minutami na jednom místě. Vypouštění energie a odvádění přebytku energie je vhodné při akutních problémech, kdy se problém v pohybovém ústrojí objeví při nějakém prudkém pohybu.

Ohledně baňkování vzniklo v naší společnosti hodně fám, hlavně co se týče vytváření modřin. Někdo tvrdí, že modřiny jsou škodlivé a baňkování je špatně provedeno, pokud se modřiny objeví, někdo zase tvrdí, že čím tmavější modřiny, tím lépe. Podle mého není na modřinách nic špatného, je to důkaz odplavení škodlivin z těla, modřiny se většinou do týdne zahojí a pokud by s nimi měl někdo vyloženě problém, dají se použít silikonové baňky, které danou oblast pěkně prokrví, ale modřiny se nevytvoří.

Baňkování je vhodné pro maximální efektivnost opakovat nejdříve 3 dny a nejpozději týden po provedení prvních baněk.

Druhy baňkování

Slabé baňkování – tonizační, doplňujeme nedostatek energie, jen jemné vtažení kůže, je vhodné pro starší lidi a děti, nechává se působit jen do zarudnutí kůže.

Střední baňkování -doplňovací, sání je již silnější, kůže může až zfialovět, je vhodné pro starší děti, dá se použít i na břiše a obličeji.

Silné baňkování – vypouštěcí, je náročná i pro klienta, vzniká velmi silný podtlak i sání, kůže zarudne a vzápětí rychle zfialoví, , zůstanou lehké fialové pohmoždění, které ovšem do pár dní zmizí, baňky se mohou přikládat na 10 či dokonce 20 minut.

Pohyblivé baňkování – nejčastěji se aplikuje na záda, baňka se aplikuje na záda, pumpičkou vysajeme vzduch a jezdíme opatrně po zádových svalech ve směru vláken, záměrem je odvést přebytečnou energii a vytlačit horkost zevnitř na povrch.

GUA SHA masáž

Speciální technika Gua Sha je podobná baňkové masáži, ale místo baněk se používá vhodně upravená destička např. rohoviny nebo jadeitu. Intenzivním, místním prokrvením se dosáhne uvolnění svalů a z těla „odchází" horkost, odpadní látky a toxiny.

V překladu znamená "gua" pohyb jedním směrem, škrábání a "sha" znamená špatné, dohromady tedy "seškrábat všechno špatné", seškrabávání problémů.

Masáž podporuje krevní oběh a oběh energie čchi, podporuje proudění tělesných tekutin ( krve a lymfy) a urychluje odstranění toxických látek z těla.Provádí se olejem. škrabkou se po dráze meridiánů vyškrabují z těla nečistoty a toxiny. Během masáže se zlepšují výměnné procesy v kůži a svalech. Používá se hlavně na šíji a ramenech, ale i v místa, kde se baňkování provádí obtížně, např. při bolestech nohou, paží, šíje a chodidel. Po tomto druhu masáže mohou zůstávat růžové, červené pruhy či petechie (červené tečky).

GUA SHA harmonizuje meridiány a revitalizuje celý organismus. Lze ji použít také jako prevenci proti nachlazení , zánětu průdušek.

Kontraindikace

  • při plicním, krevním (špatná srážlivost, hemofilie, trombózy) nebo kožním onemocnění (třeba i při popálení kůže).

  • při otevřených ránách, gangréně, křečových žílách (v místě výskytu).

Baňkovou masáž a masáž Gua-Sha rovněž nepodstupujte, trpíte-li poruchami srdečního rytmu, jste-li hodně vyčerpaní, při vysokém tlaku nebo v těhotenství.

Objednávky na telefonu: 734 592 029
©2015 Ing.Josef Mlíka, Všechna práva vyhrazena.